Kalp ve damar hastalıklarının belirtileri kolayca diğer hastalıkların belirtileri ile karışabilir. En sık gördüklerimiz; göğüs ağrısı, sırt ağrısı, sol kolda uyuşma, çarpıntı, nefes darlığı, halsizlik, bayılma veya bayılacak gibi olma, başdönmesi gibi yakınmalardır.

Kalp ve damar hastalıklarının belirtileri kolayca diğer hastalıkların belirtileri ile karışabilir. En sık gördüklerimiz; göğüs ağrısı, sırt ağrısı, sol kolda uyuşma, çarpıntı, nefes darlığı, halsizlik, bayılma veya bayılacak gibi olma, başdönmesi gibi yakınmalardır.

Kalp hastalıklarının en çok rastlanan belirtilerinden bir veya birkaçını yaşıyorsanız kendi kendinize bu ayırımı yapmanız mümkün değildir.

En kısa zamanda aile hekiminize veya bir Kardiyoloji Merkezine gitmelisiniz

Bazı kalp yapı bozuklukları doğumsal olduğu halde hafif düzeyde ise erişkin yaşa kadar ortaya çıkmayabilir.

Göğüs ağrıları kalp dışında göğüs kafesi içinde yer alan diğer organlardan (akciğer, yemek borusu, kas ve kemikler) kaynaklı olabilir. Ayırımı yapılırken öncelikle kalpten kaynaklı olmadığı tetkik edilmeli ve dışlanmalıdır.

Başlıca risk faktörleri;

ailede kalp-damar hastalığı olması (özelikle 1. derece yakınlarda ve genç yaşlarda)

şeker hastalığı,

sigara,

kolesterol yüksekliği (veya dengesizliği),

hipertansiyon,

şişmanlık,

hareketsiz yaşam ve stres olarak bilinmektedir.

Kolesterol yüksekliğinin damar daralması ve tıkanıklığına yol açtığı, bu nedenle kalp krizi (kalp enfarktüsü), inme (beyin enfarktüsü,felç) gibi hastalıklarda rol oynadığı bağımsız araştırmalarla gösterilmiştir ve risk sınıflaması çok iyi bilinmektedir. Dünya ve Türk Kardiyoloji Derneklerinin önerdiği klavuzlar ışığında kişiye özel risk sınıflaması yapılmalı, hasta yüksek riskli gurupta ise ve diyet ile istenilen seviyeye gelmiyor ise ilaç kullanılması gereklidir.

Tüm hastalıklar ve tedavilerinde olduğu gibi önerilen bir ilacın faydası yapabileceği yan etkiden oldukça yüksektir, kişi kullanmadığında veya bıraktığında kendini bile bile riske atmış olur. Kolesterol ilaçları yan etki takibi yapılabilen, kesildiğinde yan etkileri geçen ilaçlardır. Diğer ilaçlardan daha masum veya daha kötü değildir. Hiç bir ilaç gereksiz yere kullanılmamalıdır.

Sık olmamakla beraber iyi hulu veya kötü huylu kalp tümörleri vardır. Bazen başka yerden kaynaklı tümör veya kanserler kalp veya kalp zarına yayılabilir.

Tuz bir baharattır. Yaşadığı coğrafyaya göre doğal beslenme halinde insanın ekstra tuz almaya ihtiyacı yoktur, su kaynakları sebzeler, meyveler, balık gibi birçok yiyecek tuz ve mineral içermektedir. Günlük şehir yaşamında su ve yiyeceklerin içeriği değişmiştir. Mümkün olduğu kadar doğala yakın ve aşırıya kaçmadan beslenmek en güzelidir. Böbrekler, hormonlar, kalp ve damarlar normal işlevinde olduğunda tuzun fazlası ter ve böbrekler yoluyla atılır. Tersi durumda tuz alımını kısıtlamak gerekebilir.

Bazı durumlarda tamamen düzelir veya kontrol altına alınabilir.

Yapısal kalp hastalığı; yani kalp delikleri, kapak darlıkları veya gevşeklikleri, ciddi damar tıkanıklıkları, damar genişlemeleri olması halinde malesef ilaçlarla düzeltilemez, mekanik olarak; yani operasyon (ameliyat) ile düzeltilmesi gerekir.

YUKARI